Calendário de prémios
4 participantes
Página 1 de 6 • 1, 2, 3, 4, 5, 6
Calendário de prémios
2008-2009 Awards Calendar
Oct. 20 - Gotham noms
Nov. 30 - BIFA winners; Satellite noms
Dec. 2 - Gotham winners; Spirit noms
Dec. 4 - NBR
Dec. 6 - EFA winners
Dec. 6 - European Awards winners announced.
Dec. 8 - WDC Critics; St. Louis Critics noms
Dec. 9 - BFCA noms; LAFCA
Dec. 10 - NYFCC; Chicago Critics noms
Dec. 11 - Golden Globe noms
Dec. 14 - AFI honorees; Satellites; Boston Critics; NY Online Critics
Dec. 14 - Boston Film Critics Society Winners
Dec. 15 - San Francisco, San Diego, Southeastern Critics; St. Louis Critics winners
Dec. 15 - San Francisco Film Critics Circle Awards
Dec. 16 - Phoenix Critics
Dec. 17 - Toronto Critics
Dec. 18 - SAG noms; Austin, Las Vegas Critics; Chicago Critics winners; London Critics noms
Dec. 19 - Utah Critics
Dec. 20 - Houston Critics
Dec. 23 - Oklahoma Critics
Jan. 3 - NSFC
Jan. 5 - PGA noms
Jan. 6 or late - BAFTA longlists
Jan. 6 or 7 - ASC noms
Jan. 7 - WGA noms
Jan. 8 - DGA noms; CAS noms; BFCA winners; Central Ohio Critics
Jan. 8 - Broadcast Film Critics Association Awards
Jan. 9 - ADG noms; North Texas Critics
Jan. 11 - Golden Globes
Jan. 12 - ACE noms
Jan. 15 - BAFTA noms
Jan. 17 - CDG noms
Jan. 19 - VES noms
Jan. 22 - Oscar noms
Jan. 23 - MPSE noms
Jan. 24 - PGA
Jan. 25 - SAG
Jan. 31 - DGA
Feb. 4 - London Critics winners
Feb. 7 - WGA
Feb. 8 - BAFTAs
Feb. 14 - ADG; CAS
Feb. 15 - ASC; ACE
Feb. 17 - CDG
Feb. 21 - Spirits; VES; MPSE
Feb. 22 - Oscars
Oct. 20 - Gotham noms
Nov. 30 - BIFA winners; Satellite noms
Dec. 2 - Gotham winners; Spirit noms
Dec. 4 - NBR
Dec. 6 - EFA winners
Dec. 6 - European Awards winners announced.
Dec. 8 - WDC Critics; St. Louis Critics noms
Dec. 9 - BFCA noms; LAFCA
Dec. 10 - NYFCC; Chicago Critics noms
Dec. 11 - Golden Globe noms
Dec. 14 - AFI honorees; Satellites; Boston Critics; NY Online Critics
Dec. 14 - Boston Film Critics Society Winners
Dec. 15 - San Francisco, San Diego, Southeastern Critics; St. Louis Critics winners
Dec. 15 - San Francisco Film Critics Circle Awards
Dec. 16 - Phoenix Critics
Dec. 17 - Toronto Critics
Dec. 18 - SAG noms; Austin, Las Vegas Critics; Chicago Critics winners; London Critics noms
Dec. 19 - Utah Critics
Dec. 20 - Houston Critics
Dec. 23 - Oklahoma Critics
Jan. 3 - NSFC
Jan. 5 - PGA noms
Jan. 6 or late - BAFTA longlists
Jan. 6 or 7 - ASC noms
Jan. 7 - WGA noms
Jan. 8 - DGA noms; CAS noms; BFCA winners; Central Ohio Critics
Jan. 8 - Broadcast Film Critics Association Awards
Jan. 9 - ADG noms; North Texas Critics
Jan. 11 - Golden Globes
Jan. 12 - ACE noms
Jan. 15 - BAFTA noms
Jan. 17 - CDG noms
Jan. 19 - VES noms
Jan. 22 - Oscar noms
Jan. 23 - MPSE noms
Jan. 24 - PGA
Jan. 25 - SAG
Jan. 31 - DGA
Feb. 4 - London Critics winners
Feb. 7 - WGA
Feb. 8 - BAFTAs
Feb. 14 - ADG; CAS
Feb. 15 - ASC; ACE
Feb. 17 - CDG
Feb. 21 - Spirits; VES; MPSE
Feb. 22 - Oscars
Re: Calendário de prémios
Oct. 20 - Gotham noms - Aqui já se sabe quem ganhou
Os oscares são a final da champions league. A final do campeonato do Mundo. A superbowl.
Os oscares são a final da champions league. A final do campeonato do Mundo. A superbowl.
Ticius- Mensagens : 10330
Data de inscrição : 23/09/2008
Re: Calendário de prémios
Gotham Winners:
Best Feature
FROZEN RIVER
Best Documentary
TROUBLE THE WATER
Breakthrough Director Award
Lance Hammer
Director, BALLAST
Breakthrough Actor Award
Melissa Leo
Actress, FROZEN RIVER
Best Ensemble Performance Award
SYNECDOCHE, NEW YORK
- AND -
VICKY CRISTINA BARCELONA
Best Feature
FROZEN RIVER
Best Documentary
TROUBLE THE WATER
Breakthrough Director Award
Lance Hammer
Director, BALLAST
Breakthrough Actor Award
Melissa Leo
Actress, FROZEN RIVER
Best Ensemble Performance Award
SYNECDOCHE, NEW YORK
- AND -
VICKY CRISTINA BARCELONA
Re: Calendário de prémios
É que género de awards?
Ticius- Mensagens : 10330
Data de inscrição : 23/09/2008
Re: Calendário de prémios
n conheço mas parece ser mais virado para o independente e talentos emergentes
Re: Calendário de prémios
vais fazer alterações nas bets?
Bloomer- Mensagens : 4556
Data de inscrição : 23/09/2008
Idade : 41
Re: Calendário de prémios
eu tinha posto para discussão aqui mas até agora não teve reações positivas, eu to na dúvida
Re: Calendário de prémios
Ticius escreveu:Oct. 20 - Gotham noms - Aqui já se sabe quem ganhou
Os oscares são a final da champions league. A final do campeonato do Mundo. A superbowl.
tenho uma suspeição..
Mil- Mensagens : 18710
Data de inscrição : 30/09/2008
Idade : 41
Re: Calendário de prémios
Washington DC Critics Association winners
Best Film: Slumdog Millionaire/Fox Searchlight
Best Director: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
Best Actor: Mickey Rourke (The Wrestler)
Best Actress: Meryl Streep (Doubt)
Best Ensemble: Doubt/Miramax
Best Supporting Actor: Heath Ledger (The Dark Knight)
Best Supporting Actress: Rosemarie DeWitt (Rachel Getting Married)
Best Breakthrough Performance: Dev Patel (Slumdog Millionaire)
Best Adapted Screenplay: Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)
Best Original Screenplay: Jenny Lumet (Rachel Getting Married)
Best Animated Feature: Wall∙E /Disney & Pixar
Best Foreign Language Film: Let The Right One In/Magnolia Pictures and Magnet Releasing
Best Documentary: Man On Wire/Magnolia
Best Art Direction: The Curious Case of Benjamin Button/Paramount
o ano passado
Best Film:No Country for Old Men/Miramax & Paramount Vantage
Best Director: Joel Coen and Ethan Coen (No Country for Old Men)
Best Actor: George Clooney (Michael Clayton)
Best Actress: Julie Christie (Away From Her)
Best Ensemble:No Country for Old Men/Miramax & Paramount Vantage
Best Supporting Actor: Javier Bardem (No Country for Old Men)
Best Supporting Actress: Amy Ryan (Gone Baby Gone)
Best Breakthrough Performance: Ellen Page (Juno)
Best Adapted Screenplay: Aaron Sorkin (Charlie Wilson’s War)
Best Original Screenplay: Diablo Cody (Juno)
Best Animated Feature:Ratatouille/Disney & Pixar
Best Foreign Language Film:The Diving Bell and the Butterfly/Miramax
Best Documentary:SiCKO/The Weinstein Company
Best Art Direction:Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street/Paramount
Best Film: Slumdog Millionaire/Fox Searchlight
Best Director: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
Best Actor: Mickey Rourke (The Wrestler)
Best Actress: Meryl Streep (Doubt)
Best Ensemble: Doubt/Miramax
Best Supporting Actor: Heath Ledger (The Dark Knight)
Best Supporting Actress: Rosemarie DeWitt (Rachel Getting Married)
Best Breakthrough Performance: Dev Patel (Slumdog Millionaire)
Best Adapted Screenplay: Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)
Best Original Screenplay: Jenny Lumet (Rachel Getting Married)
Best Animated Feature: Wall∙E /Disney & Pixar
Best Foreign Language Film: Let The Right One In/Magnolia Pictures and Magnet Releasing
Best Documentary: Man On Wire/Magnolia
Best Art Direction: The Curious Case of Benjamin Button/Paramount
o ano passado
Best Film:No Country for Old Men/Miramax & Paramount Vantage
Best Director: Joel Coen and Ethan Coen (No Country for Old Men)
Best Actor: George Clooney (Michael Clayton)
Best Actress: Julie Christie (Away From Her)
Best Ensemble:No Country for Old Men/Miramax & Paramount Vantage
Best Supporting Actor: Javier Bardem (No Country for Old Men)
Best Supporting Actress: Amy Ryan (Gone Baby Gone)
Best Breakthrough Performance: Ellen Page (Juno)
Best Adapted Screenplay: Aaron Sorkin (Charlie Wilson’s War)
Best Original Screenplay: Diablo Cody (Juno)
Best Animated Feature:Ratatouille/Disney & Pixar
Best Foreign Language Film:The Diving Bell and the Butterfly/Miramax
Best Documentary:SiCKO/The Weinstein Company
Best Art Direction:Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street/Paramount
Re: Calendário de prémios
NBR - National Board of Review:
• Best Film: SLUMDOG MILLIONAIRE
• Best Director: DAVID FINCHER, The Curious Case of Benjamin Button
• Best Actor: CLINT EASTWOOD, Gran Torino
• Best Actress: ANNE HATHAWAY, Rachel Getting Married
• Best Supporting Actor: JOSH BROLIN, Milk
• Best Supporting Actress: PENELOPE CRUZ, Vicky Cristina Barcelona
• Best Foreign Language Film: MONGOL
• Best Documentary: MAN ON WIRE
• Best Animated Feature: WALL-E
• Best Ensemble Cast: DOUBT
• Breakthrough Performance by an Actor: DEV PATEL, Slumdog Millionaire
• Breakthrough Performance by an Actress: VIOLA DAVIS, Doubt
• Best Directorial Debut: COURTNEY HUNT, Frozen River
• Best Original Screenplay: NICK SCHENK, Gran Torino
• Best Adapted Screenplay: SIMON BEAUFOY, Slumdog Millionaire and
ERIC ROTH, The Curious Case of Benjamin Button
• Spotlight Award: MELISSA LEO, Frozen River and
RICHARD JENKINS, The Visitor
• The BVLGARI Award for NBR Freedom of Expression: TRUMBO
• Top Ten Films:
(In alphabetical order)
BURN AFTER READING
CHANGELING
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
THE DARK KNIGHT
DEFIANCE
FROST/NIXON
GRAN TORINO
MILK
WALL-E
THE WRESTLER
• Top Five Foreign Language Films:
(In alphabetical order)
EDGE OF HEAVEN
LET THE RIGHT ONE IN
ROMAN DE GUERRE
A SECRET
WALTZ WITH BASHIR
• Top Five Documentary Films
(In alphabetical order)
AMERICAN TEEN
THE BETRAYAL (NERAKHOON)
DEAR ZACHARY
ENCOUNTERS AT THE END OF THE WORLD
ROMAN POLANSKI: WANTED AND DESIRED
• Best Film: SLUMDOG MILLIONAIRE
• Best Director: DAVID FINCHER, The Curious Case of Benjamin Button
• Best Actor: CLINT EASTWOOD, Gran Torino
• Best Actress: ANNE HATHAWAY, Rachel Getting Married
• Best Supporting Actor: JOSH BROLIN, Milk
• Best Supporting Actress: PENELOPE CRUZ, Vicky Cristina Barcelona
• Best Foreign Language Film: MONGOL
• Best Documentary: MAN ON WIRE
• Best Animated Feature: WALL-E
• Best Ensemble Cast: DOUBT
• Breakthrough Performance by an Actor: DEV PATEL, Slumdog Millionaire
• Breakthrough Performance by an Actress: VIOLA DAVIS, Doubt
• Best Directorial Debut: COURTNEY HUNT, Frozen River
• Best Original Screenplay: NICK SCHENK, Gran Torino
• Best Adapted Screenplay: SIMON BEAUFOY, Slumdog Millionaire and
ERIC ROTH, The Curious Case of Benjamin Button
• Spotlight Award: MELISSA LEO, Frozen River and
RICHARD JENKINS, The Visitor
• The BVLGARI Award for NBR Freedom of Expression: TRUMBO
• Top Ten Films:
(In alphabetical order)
BURN AFTER READING
CHANGELING
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
THE DARK KNIGHT
DEFIANCE
FROST/NIXON
GRAN TORINO
MILK
WALL-E
THE WRESTLER
• Top Five Foreign Language Films:
(In alphabetical order)
EDGE OF HEAVEN
LET THE RIGHT ONE IN
ROMAN DE GUERRE
A SECRET
WALTZ WITH BASHIR
• Top Five Documentary Films
(In alphabetical order)
AMERICAN TEEN
THE BETRAYAL (NERAKHOON)
DEAR ZACHARY
ENCOUNTERS AT THE END OF THE WORLD
ROMAN POLANSKI: WANTED AND DESIRED
Re: Calendário de prémios
Los Angeles Film Critics Assocation Winners
Best Picture: Wall-E
Runner-up: The Dark Knight
Best Director: Danny Boyle, Slumdog Millionaire
Runner-up: Christopher Nolan, The Dark Knight
Best Actor: Sean Penn, Milk
Runner-up: Mickey Rourke, The Wrestler
Best Actress: Sally Hawkins, Happy-Go-Lucky
Runner-up: Melissa Leo, Frozen River
Best Supporting Actor: Heath Ledger, The Dark Knight
Runner-up: Eddie Marsan, Happy-Go-Lucky
Best Supporting Actress: Penelope Cruz, Vicky Cristina Barcelona and Elegy
Runner-up: Viola Davis, Doubt
Best Screenplay: Mike Leigh, Happy-Go-Lucky
Runner-up: Charlie Kaufman, Synecdoche, New York
Best Foreign-Language Film: Still Life
Runner-up: The Class
Best Documentary: Man on Wire
Runner-up: Waltz With Bashir
Best Animation: Waltz With Bashir
Best Cinematography: Yu Lik Wai, Still Life
Runner-up: Anthony Dod Mantle, Slumdog Millionaire
Best Production Design: Mark Friedberg, Synecdoche, New York
Runner-up: Nathan Crowley, The Dark Knight
Best Music/Score: A.R. Rahman, Slumdog Millionaire
Runner-up: Alexandre Desplat, The Curious Case of Benjamin Button
New Generation: Steve McQueen, Hunger
Best Picture: Wall-E
Runner-up: The Dark Knight
Best Director: Danny Boyle, Slumdog Millionaire
Runner-up: Christopher Nolan, The Dark Knight
Best Actor: Sean Penn, Milk
Runner-up: Mickey Rourke, The Wrestler
Best Actress: Sally Hawkins, Happy-Go-Lucky
Runner-up: Melissa Leo, Frozen River
Best Supporting Actor: Heath Ledger, The Dark Knight
Runner-up: Eddie Marsan, Happy-Go-Lucky
Best Supporting Actress: Penelope Cruz, Vicky Cristina Barcelona and Elegy
Runner-up: Viola Davis, Doubt
Best Screenplay: Mike Leigh, Happy-Go-Lucky
Runner-up: Charlie Kaufman, Synecdoche, New York
Best Foreign-Language Film: Still Life
Runner-up: The Class
Best Documentary: Man on Wire
Runner-up: Waltz With Bashir
Best Animation: Waltz With Bashir
Best Cinematography: Yu Lik Wai, Still Life
Runner-up: Anthony Dod Mantle, Slumdog Millionaire
Best Production Design: Mark Friedberg, Synecdoche, New York
Runner-up: Nathan Crowley, The Dark Knight
Best Music/Score: A.R. Rahman, Slumdog Millionaire
Runner-up: Alexandre Desplat, The Curious Case of Benjamin Button
New Generation: Steve McQueen, Hunger
Re: Calendário de prémios
Penelope Cruz e Heath Ledger começam a destacar-se, e Wall-E ganha melhor filme mas não melhor animação
Re: Calendário de prémios
St. Louis Film Critics Association Award Nominees
BEST PICTURE
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Milk
Slumdog Millionaire
Frost/Nixon
Wall E
BEST ACTOR
Leonardo DiCaprio (Revolutionary Road)
Richard Jenkins (The Visitor)
Frank Langella (Frost/Nixon)
Sean Penn (Milk)
Mickey Rourke (The Wrestler)
BEST ACTRESS
Cate Blanchett (The Curious Case of Benjamin Button)
Anne Hathaway (Rachel Getting Married)
Angelina Jolie (Changeling)
Kate Winslet (The Reader)
Kate Winslet (Revolutionary Road)
BEST SUPPORTING ACTOR
Josh Brolin (Milk)
Robert Downey Jr. (Tropic Thunder)
Heath Ledger (The Dark Knight)
John Malkovich (Burn After Reading)
Michael Shannon (Revolutionary Road)
Jeffrey Wright (Cadillac Records)
BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams (Doubt)
Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
Viola Davis (Doubt)
Taraji P. Henson (The Curious Case of Benjamin Button)
Frances McDormand (Burn After Reading)
BEST DIRECTOR
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
David Fincher (The Curious Case of Benjamin Button)
Ron Howard (Frost/Nixon)
Christopher Nolan (The Dark Knight)
Gus Van Sant (Milk)
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Class (Entre Les Murs) - France
I’ve Loved You So Long (Il Y A Longtemps Que Je T’aime) - France/Germany
Let The Right One In (Lat Den Ratte Komma In) - Swedish
Slumdog Millionaire - U.K./U.S.A/India
Tell No One (Ne Le Dis A Personne) - France
BEST DOCUMENTARY
Body Of War
Man On Wire
Pray The Devil Back To Hell
Shine A Light
Standard Operating Procedure
BEST COMEDY
Burn After Reading
Forgetting Sarah Marshall
Role Models
Tropic Thunder
Zack and Miri Make A Porno
BEST ANIMATED FILM
Bolt
Chicago 10
Kung Fu Panda
Madagascar II
Wall E
Waltz With Bashir
MOST ORIGINAL, INNOVATIVE OR CREATIVE FILM
The Curious Case of Benjamin Button
Slumdog Millionaire
Speed Racer
Synecdoche, N.Y.
Wall E
Waltz With Bashir
BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins (Revolutionary Road)
Anthony Dod Mantle (Slumdog Millionaire)
Claudio Miranda (The Curious Case of Benjamin Button)
Wally Pfister (The Dark Knight)
Harris Savides (Milk)
Mandy Walker (Australia)
BEST SCREENPLAY (ORIGINAL OR ADAPTED)
Simon Beaufoy and Vikas Swarup (Slumdog Millionaire)
Dustin Lance Black (Milk)
Peter Morgan (Frost/Nixon)
Eric Roth and Robin Swicord (The Curious Case of Benjamin Button)
Nick Schenk and Dave Johannson (Gran Torino)
BEST MUSIC (SOUNDTRACK OR SCORE, ORIGINAL OR ADAPTED)
Cadillac Records
The Dark Knight
Gran Torino
The Visitor
Wall E
BEST SPECIAL EFFECTS
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Iron Man
Speed Racer
Wall E
BEST PICTURE
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Milk
Slumdog Millionaire
Frost/Nixon
Wall E
BEST ACTOR
Leonardo DiCaprio (Revolutionary Road)
Richard Jenkins (The Visitor)
Frank Langella (Frost/Nixon)
Sean Penn (Milk)
Mickey Rourke (The Wrestler)
BEST ACTRESS
Cate Blanchett (The Curious Case of Benjamin Button)
Anne Hathaway (Rachel Getting Married)
Angelina Jolie (Changeling)
Kate Winslet (The Reader)
Kate Winslet (Revolutionary Road)
BEST SUPPORTING ACTOR
Josh Brolin (Milk)
Robert Downey Jr. (Tropic Thunder)
Heath Ledger (The Dark Knight)
John Malkovich (Burn After Reading)
Michael Shannon (Revolutionary Road)
Jeffrey Wright (Cadillac Records)
BEST SUPPORTING ACTRESS
Amy Adams (Doubt)
Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
Viola Davis (Doubt)
Taraji P. Henson (The Curious Case of Benjamin Button)
Frances McDormand (Burn After Reading)
BEST DIRECTOR
Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
David Fincher (The Curious Case of Benjamin Button)
Ron Howard (Frost/Nixon)
Christopher Nolan (The Dark Knight)
Gus Van Sant (Milk)
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
The Class (Entre Les Murs) - France
I’ve Loved You So Long (Il Y A Longtemps Que Je T’aime) - France/Germany
Let The Right One In (Lat Den Ratte Komma In) - Swedish
Slumdog Millionaire - U.K./U.S.A/India
Tell No One (Ne Le Dis A Personne) - France
BEST DOCUMENTARY
Body Of War
Man On Wire
Pray The Devil Back To Hell
Shine A Light
Standard Operating Procedure
BEST COMEDY
Burn After Reading
Forgetting Sarah Marshall
Role Models
Tropic Thunder
Zack and Miri Make A Porno
BEST ANIMATED FILM
Bolt
Chicago 10
Kung Fu Panda
Madagascar II
Wall E
Waltz With Bashir
MOST ORIGINAL, INNOVATIVE OR CREATIVE FILM
The Curious Case of Benjamin Button
Slumdog Millionaire
Speed Racer
Synecdoche, N.Y.
Wall E
Waltz With Bashir
BEST CINEMATOGRAPHY
Roger Deakins (Revolutionary Road)
Anthony Dod Mantle (Slumdog Millionaire)
Claudio Miranda (The Curious Case of Benjamin Button)
Wally Pfister (The Dark Knight)
Harris Savides (Milk)
Mandy Walker (Australia)
BEST SCREENPLAY (ORIGINAL OR ADAPTED)
Simon Beaufoy and Vikas Swarup (Slumdog Millionaire)
Dustin Lance Black (Milk)
Peter Morgan (Frost/Nixon)
Eric Roth and Robin Swicord (The Curious Case of Benjamin Button)
Nick Schenk and Dave Johannson (Gran Torino)
BEST MUSIC (SOUNDTRACK OR SCORE, ORIGINAL OR ADAPTED)
Cadillac Records
The Dark Knight
Gran Torino
The Visitor
Wall E
BEST SPECIAL EFFECTS
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Iron Man
Speed Racer
Wall E
Re: Calendário de prémios
NOMINEES FOR THE 14TH ANNUAL CRITICS’ CHOICE AWARDS
BEST PICTURE
Changeling
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Doubt
Frost/Nixon
Milk
The Reader
Slumdog Millionaire
Wall-E
The Wrestler
BEST ACTOR
Clint Eastwood - Gran Torino
Richard Jenkins - The Visitor
Frank Langella - Frost/Nixon
Sean Penn - Milk
Brad Pitt - The Curious Case of Benjamin Button
Mickey Rourke - The Wrestler
BEST ACTRESS
Kate Beckinsale - Nothing But the Truth
Cate Blanchett - The Curious Case of Benjamin Button
Anne Hathaway - Rachel Getting Married
Angelina Jolie - Changeling
Melissa Leo - Frozen River
Meryl Streep - Doubt
BEST SUPPORTING ACTOR
Josh Brolin - Milk
Robert Downey, Jr. - Tropic Thunder
Philip Seymour Hoffman - Doubt
Heath Ledger - The Dark Knight
James Franco - Milk
BEST SUPPORTING ACTRESS
Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Viola Davis - Doubt
Vera Farmiga - Nothing But the Truth
Taraji P. Henson - The Curious Case of Benjamin Button
Marisa Tomei - The Wrestler
Kate Winslet - The Reader
BEST ACTING ENSEMBLE
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Doubt
Milk
Rachel Getting Married
BEST DIRECTOR
Danny Boyle - Slumdog Millionaire
David Fincher - The Curious Case of Benjamin Button
Ron Howard - Frost/Nixon
Christopher Nolan - The Dark Knight
Gus Van Sant - Milk
BEST WRITER (Original or Adapted Screenplay)
Simon Beaufoy - Slumdog Millionaire
Dustin Lance Black - Milk
Peter Morgan - Frost/Nixon
Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button
John Patrick Shanley - Doubt
BEST ANIMATED FEATURE
Bolt
Kung Fu Panda
Madagascar: Escape 2 Africa
Wall-E
Waltz With Bashir
BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS (Under 21)
Dakota Fanning - The Secret Life of Bees
David Kross - The Reader
Dev Petal - Slumdog Millionaire
Brandon Walters - Australia
BEST ACTION MOVIE
The Dark Knight
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Iron Man
Quantum of Solace
Wanted
BEST COMEDY MOVIE
Burn After Reading
Forgetting Sarah Marshall
Role Models
Tropic Thunder
Vicky Cristina Barcelona
BEST PICTURE MADE FOR TELEVISION
John Adams
Recount
Coco Chanel
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
A Christmas Tale
Gomorrah
I’ve Loved You So Long
Let the Right One In
Mongol
Waltz With Bashir
BEST DOCUMENTARY FEATURE
I.O.U.S.A.
Man On Wire
Roman Polanski: Wanted and Desired
Standard Operating Procedure
Young At Heart
BEST SONG
“Another Way to Die” (performed by Jack White and Alicia Keys, written by Jack White) - Quantum of Solace
“Down to Earth” (performed by Peter Gabriel, written by Peter Gabriel and Thomas Newman) - Wall-E
“I Thought I Lost You” (performed Miley Cyrus and John Travolta, written by Miley Cyrus and Jeffrey Steele) - Bolt
“Jaiho” (performed by Sukhwinder Singh, written by A.R. Rahman and Gulzar) - Slumdog Millionaire
“The Wrestler” (performed by Bruce Springsteen, written by Bruce Springsteen) - The Wrestler
BEST COMPOSER
Alexandre Desp lat - The Curious Case of Benjamin Button
Clint Eastwood - Changeling
Danny Elfman - Milk
Hans Zimmer/James Newton Howard - The Dark Knight
A.R. Rahman - Slumdog Millionaire
BEST PICTURE
Changeling
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Doubt
Frost/Nixon
Milk
The Reader
Slumdog Millionaire
Wall-E
The Wrestler
BEST ACTOR
Clint Eastwood - Gran Torino
Richard Jenkins - The Visitor
Frank Langella - Frost/Nixon
Sean Penn - Milk
Brad Pitt - The Curious Case of Benjamin Button
Mickey Rourke - The Wrestler
BEST ACTRESS
Kate Beckinsale - Nothing But the Truth
Cate Blanchett - The Curious Case of Benjamin Button
Anne Hathaway - Rachel Getting Married
Angelina Jolie - Changeling
Melissa Leo - Frozen River
Meryl Streep - Doubt
BEST SUPPORTING ACTOR
Josh Brolin - Milk
Robert Downey, Jr. - Tropic Thunder
Philip Seymour Hoffman - Doubt
Heath Ledger - The Dark Knight
James Franco - Milk
BEST SUPPORTING ACTRESS
Penelope Cruz - Vicky Cristina Barcelona
Viola Davis - Doubt
Vera Farmiga - Nothing But the Truth
Taraji P. Henson - The Curious Case of Benjamin Button
Marisa Tomei - The Wrestler
Kate Winslet - The Reader
BEST ACTING ENSEMBLE
The Curious Case of Benjamin Button
The Dark Knight
Doubt
Milk
Rachel Getting Married
BEST DIRECTOR
Danny Boyle - Slumdog Millionaire
David Fincher - The Curious Case of Benjamin Button
Ron Howard - Frost/Nixon
Christopher Nolan - The Dark Knight
Gus Van Sant - Milk
BEST WRITER (Original or Adapted Screenplay)
Simon Beaufoy - Slumdog Millionaire
Dustin Lance Black - Milk
Peter Morgan - Frost/Nixon
Eric Roth - The Curious Case of Benjamin Button
John Patrick Shanley - Doubt
BEST ANIMATED FEATURE
Bolt
Kung Fu Panda
Madagascar: Escape 2 Africa
Wall-E
Waltz With Bashir
BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS (Under 21)
Dakota Fanning - The Secret Life of Bees
David Kross - The Reader
Dev Petal - Slumdog Millionaire
Brandon Walters - Australia
BEST ACTION MOVIE
The Dark Knight
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
Iron Man
Quantum of Solace
Wanted
BEST COMEDY MOVIE
Burn After Reading
Forgetting Sarah Marshall
Role Models
Tropic Thunder
Vicky Cristina Barcelona
BEST PICTURE MADE FOR TELEVISION
John Adams
Recount
Coco Chanel
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
A Christmas Tale
Gomorrah
I’ve Loved You So Long
Let the Right One In
Mongol
Waltz With Bashir
BEST DOCUMENTARY FEATURE
I.O.U.S.A.
Man On Wire
Roman Polanski: Wanted and Desired
Standard Operating Procedure
Young At Heart
BEST SONG
“Another Way to Die” (performed by Jack White and Alicia Keys, written by Jack White) - Quantum of Solace
“Down to Earth” (performed by Peter Gabriel, written by Peter Gabriel and Thomas Newman) - Wall-E
“I Thought I Lost You” (performed Miley Cyrus and John Travolta, written by Miley Cyrus and Jeffrey Steele) - Bolt
“Jaiho” (performed by Sukhwinder Singh, written by A.R. Rahman and Gulzar) - Slumdog Millionaire
“The Wrestler” (performed by Bruce Springsteen, written by Bruce Springsteen) - The Wrestler
BEST COMPOSER
Alexandre Desp lat - The Curious Case of Benjamin Button
Clint Eastwood - Changeling
Danny Elfman - Milk
Hans Zimmer/James Newton Howard - The Dark Knight
A.R. Rahman - Slumdog Millionaire
Re: Calendário de prémios
vencedores do NYFCC
Best Picture - Milk
Best Director - Mike Leigh (Happy-Go-Lucky)
Best Actor - Sean Penn (Milk)
Best Actress - Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky)
Best Supporting Actor - Josh Brolin (Milk)
Best Supporting Actress - Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
Best Screenplay - Jenny Lumet (Rachel Getting Married)
Best Cinematographer - Anthony Dod Mantle (Slumdog Millionaire)
Best Foreign Film - 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
Best Animated Film - WALL-E
Best First Film - Courtney Hunt (Frozen River)
Best Documentary - Man on Wire
Best Picture - Milk
Best Director - Mike Leigh (Happy-Go-Lucky)
Best Actor - Sean Penn (Milk)
Best Actress - Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky)
Best Supporting Actor - Josh Brolin (Milk)
Best Supporting Actress - Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
Best Screenplay - Jenny Lumet (Rachel Getting Married)
Best Cinematographer - Anthony Dod Mantle (Slumdog Millionaire)
Best Foreign Film - 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
Best Animated Film - WALL-E
Best First Film - Courtney Hunt (Frozen River)
Best Documentary - Man on Wire
Re: Calendário de prémios
New York Film Critics Online
* Picture: “Slumdog Millionaire”
* Director: Danny Boyle w/ Loveleen Tandan - “Slumdog Millionaire”
* Actor: Sean Penn - “Milk”
* Actress: Sally Hawkins - “Happy-Go-Lucky”
* Supporting Actor: Heath Ledger - “The Dark Knight”
* Supporting Actress: Penelope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”
* Cinematography: Slumdog Millionaire - Anthony Dod Mantle
* Screenplay: “Slumdog Millionaire” - Simon Beaufoy
* Foreign Picture: “4 Months, 3 Weeks, 2 Days”
* Documentary: “Man on Wire”
* Animated Feature: “Wall-E”
* Score: Slumdog Millionaire - “A.R. Rahman”
* Breakout Performance: Sally Hawkins - “Happy-Go-Lucky”
* Debut As Director: Martin McDonagh - “In Bruges”
* Ensemble Performance: Milk”
* 10 Best Pictures (alphabetical)
“Che”
“A Christmas Tale”
“The Curious Case of Benjamin Button”
“The Dark Knight”
“Happy-Go-Lucky”
“Milk”
“Rachel Getting Married”
“Slumdog Millionaire”
“Wall-E”
“The Wrestler”
* Picture: “Slumdog Millionaire”
* Director: Danny Boyle w/ Loveleen Tandan - “Slumdog Millionaire”
* Actor: Sean Penn - “Milk”
* Actress: Sally Hawkins - “Happy-Go-Lucky”
* Supporting Actor: Heath Ledger - “The Dark Knight”
* Supporting Actress: Penelope Cruz - “Vicky Cristina Barcelona”
* Cinematography: Slumdog Millionaire - Anthony Dod Mantle
* Screenplay: “Slumdog Millionaire” - Simon Beaufoy
* Foreign Picture: “4 Months, 3 Weeks, 2 Days”
* Documentary: “Man on Wire”
* Animated Feature: “Wall-E”
* Score: Slumdog Millionaire - “A.R. Rahman”
* Breakout Performance: Sally Hawkins - “Happy-Go-Lucky”
* Debut As Director: Martin McDonagh - “In Bruges”
* Ensemble Performance: Milk”
* 10 Best Pictures (alphabetical)
“Che”
“A Christmas Tale”
“The Curious Case of Benjamin Button”
“The Dark Knight”
“Happy-Go-Lucky”
“Milk”
“Rachel Getting Married”
“Slumdog Millionaire”
“Wall-E”
“The Wrestler”
Re: Calendário de prémios
Boston Film Critics Announce
Best Picture: WALL•E and Slumdog Millionaire (tie)
Best Actor: Sean Penn for Milk and Mickey Rourke for The Wrestler (tie)
Best Actress: Sally Hawkins for Happy-Go-Lucky
Best Supporting Actor: Heath Ledger for The Dark Knight
Best Supporting Actress: Penélope Cruz for Vicky Cristina Barcelona
Best Director: Gus Van Sant for Milk and Paranoid Park
Best Screenplay: Dustin Lance Black for Milk
Best Cinematography: Christopher Doyle and Rain Kathy Li for Paranoid Park
Best Documentary: Man on Wire
Best Foreign-Language Film: Let the Right One In
Best Animated Film: WALL•E
Best Film Editing: Chris Dickens for Slumdog Millionaire
Best New Filmmaker: Martin McDonagh for In Bruges
Best Ensemble Cast: Tropic Thunder
Best Picture: WALL•E and Slumdog Millionaire (tie)
Best Actor: Sean Penn for Milk and Mickey Rourke for The Wrestler (tie)
Best Actress: Sally Hawkins for Happy-Go-Lucky
Best Supporting Actor: Heath Ledger for The Dark Knight
Best Supporting Actress: Penélope Cruz for Vicky Cristina Barcelona
Best Director: Gus Van Sant for Milk and Paranoid Park
Best Screenplay: Dustin Lance Black for Milk
Best Cinematography: Christopher Doyle and Rain Kathy Li for Paranoid Park
Best Documentary: Man on Wire
Best Foreign-Language Film: Let the Right One In
Best Animated Film: WALL•E
Best Film Editing: Chris Dickens for Slumdog Millionaire
Best New Filmmaker: Martin McDonagh for In Bruges
Best Ensemble Cast: Tropic Thunder
Re: Calendário de prémios
AFI Top Ten Films
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
THE DARK KNIGHT
FROST/NIXON
FROZEN RIVER
GRAN TORINO
IRON MAN
MILK
WALL*E
WENDY AND LUCY
THE WRESTLER
THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
THE DARK KNIGHT
FROST/NIXON
FROZEN RIVER
GRAN TORINO
IRON MAN
MILK
WALL*E
WENDY AND LUCY
THE WRESTLER
Re: Calendário de prémios
San Diego Film Critics Awards
Best Film: Slumdog Millionaire
Runner-up: The Dark Knight
Best Foreign Language Film: Let the Right One In
Best Documentary: Man on Wire
Best Animated Film: WALL-E
Best Director: Danny Boyle, Slumdog Millionaire
Best Actress: Kate Winslet, The Reader
Best Actor: Mickey Rourke, The Wrestler
Best Supporting Actress: Marisa Tomei, The Wrestler
Best Supporting Actor: Heath Ledger, The Dark Knight
Best Original Screenplay: Tom McCarthy, The Visitor
Best Adapted Screenplay: Simon Beaufoy, Slumdog Millionaire
Best Cinematography: Anthony Dod Mantle, Slumdog Millionaire
Best Production Design: Donald Graham Burt, The Curious Case of Benjamin Button
Best Editing: Chris Dickens, Slumdog Millionaire
Best Score: A.R. Rahman, Slumdog Millionaire
Best Ensemble Performance: Frost/Nixon
Body of Work for 2008: Richard Jenkins for The Visitor, Burn After Reading, Step Brothers, and The Tale of Despereaux
_____
Slumdog começa a ganhar destaque, Ledger parece certo, Kate Winslet finalmente aparece
Best Film: Slumdog Millionaire
Runner-up: The Dark Knight
Best Foreign Language Film: Let the Right One In
Best Documentary: Man on Wire
Best Animated Film: WALL-E
Best Director: Danny Boyle, Slumdog Millionaire
Best Actress: Kate Winslet, The Reader
Best Actor: Mickey Rourke, The Wrestler
Best Supporting Actress: Marisa Tomei, The Wrestler
Best Supporting Actor: Heath Ledger, The Dark Knight
Best Original Screenplay: Tom McCarthy, The Visitor
Best Adapted Screenplay: Simon Beaufoy, Slumdog Millionaire
Best Cinematography: Anthony Dod Mantle, Slumdog Millionaire
Best Production Design: Donald Graham Burt, The Curious Case of Benjamin Button
Best Editing: Chris Dickens, Slumdog Millionaire
Best Score: A.R. Rahman, Slumdog Millionaire
Best Ensemble Performance: Frost/Nixon
Body of Work for 2008: Richard Jenkins for The Visitor, Burn After Reading, Step Brothers, and The Tale of Despereaux
_____
Slumdog começa a ganhar destaque, Ledger parece certo, Kate Winslet finalmente aparece
Re: Calendário de prémios
The San Francisco Film Critics Awards:
Best Picture - Milk
Best Director - Gus Van Sant, Milk
Screenplay, original - Dustin Lance Black, Milk
Screenplay, adapted - Peter Morgan, Frost/Nixon
Actor - (TIE) Sean Penn, Milk and Mickey Rourke, The Wrestler
Actress - Sally Hawkins, Happy-Go-Lucky
Supporting Actor - Heath Ledger, The Dark Knight
Supporting Actress - Marisa Tomei, The Wrestler
Cinematography - Wally Pfister, The Dark Knight
Doc - My Winnipeg
Foreign - Let the Right One In
Best Picture - Milk
Best Director - Gus Van Sant, Milk
Screenplay, original - Dustin Lance Black, Milk
Screenplay, adapted - Peter Morgan, Frost/Nixon
Actor - (TIE) Sean Penn, Milk and Mickey Rourke, The Wrestler
Actress - Sally Hawkins, Happy-Go-Lucky
Supporting Actor - Heath Ledger, The Dark Knight
Supporting Actress - Marisa Tomei, The Wrestler
Cinematography - Wally Pfister, The Dark Knight
Doc - My Winnipeg
Foreign - Let the Right One In
Re: Calendário de prémios
South Eastern Film Critics Association Awards
BEST PICTURE (En orden)
1. Milk
2. Slumdog Millionaire
3. WALL-E
4. The Dark Knight
5. The Wrestler
6. The Curious Case of Benjamin Button
7. The Reader
8. The Visitor
9. Frost/Nixon
10. Revolutionary Road
BEST ACTOR: Sean Penn “Milk”
Runner-up: Mickey Rourke “The Wrestler”
BEST ACTRESS: Anne Hathaway “Rachel Getting Married”
Runner-up: Kate Winslet “The Reader”
BEST SUPPORTING ACTOR: Heath Ledger “The Dark Knight”
Runner-up: Robert Downey, Jr. “Tropic Thunder”
BEST SUPPORTING ACTRESS: Penelope Cruz “Vicky Cristina Barcelona”
Runner-up: Viola Davis “Doubt”
BEST DIRECTOR: Danny Boyle “Slumdog Millionaire”
Runner-up: Gus Van Sant “Milk”
ORIGINAL SCREENPLAY: Dustin Lance Black “Milk”
Runner-up: Robert D. Siegel “The Wrestler”
ADAPTED SCREENPLAY: Simon Beaufoy “Slumdog Millionaire”
Runner-up: Eric Roth and Robin Swicord “The Curious Case of Benjamin Button”
FOREIGN LANGUAGE FILM: “Let the Right One In” (Sweden)
Runner-up: “I’ve Loved You So Long” (France)
DOCUMENTARY: “Man on Wire”
Runner-up: “Young@Heart”
ANIMATED FEATURE: “WALL-E”
Runner-up: “Kung Fu Panda”
____
Milk e Slumdog são possivelmente os 2 candidatos mais fortes nesta altura
BEST PICTURE (En orden)
1. Milk
2. Slumdog Millionaire
3. WALL-E
4. The Dark Knight
5. The Wrestler
6. The Curious Case of Benjamin Button
7. The Reader
8. The Visitor
9. Frost/Nixon
10. Revolutionary Road
BEST ACTOR: Sean Penn “Milk”
Runner-up: Mickey Rourke “The Wrestler”
BEST ACTRESS: Anne Hathaway “Rachel Getting Married”
Runner-up: Kate Winslet “The Reader”
BEST SUPPORTING ACTOR: Heath Ledger “The Dark Knight”
Runner-up: Robert Downey, Jr. “Tropic Thunder”
BEST SUPPORTING ACTRESS: Penelope Cruz “Vicky Cristina Barcelona”
Runner-up: Viola Davis “Doubt”
BEST DIRECTOR: Danny Boyle “Slumdog Millionaire”
Runner-up: Gus Van Sant “Milk”
ORIGINAL SCREENPLAY: Dustin Lance Black “Milk”
Runner-up: Robert D. Siegel “The Wrestler”
ADAPTED SCREENPLAY: Simon Beaufoy “Slumdog Millionaire”
Runner-up: Eric Roth and Robin Swicord “The Curious Case of Benjamin Button”
FOREIGN LANGUAGE FILM: “Let the Right One In” (Sweden)
Runner-up: “I’ve Loved You So Long” (France)
DOCUMENTARY: “Man on Wire”
Runner-up: “Young@Heart”
ANIMATED FEATURE: “WALL-E”
Runner-up: “Kung Fu Panda”
____
Milk e Slumdog são possivelmente os 2 candidatos mais fortes nesta altura
Re: Calendário de prémios
Golden Satellite Award Winners
FILME (Drama) - SLUMDOG MILLIONAIRE
Diretor - Danny Boyle, SLUMDOG MILLIONAIRE
Atriz (Drama) - Angelina Jolie, CHANGELING
Ator (Drama) - Richard Jenkins, THE VISITOR
FILME (Com-Mus) - Happy. Go. Lucky
Atriz (Com-Mus) - Sally Hawkins, HAPPY. GO. LUCKY
Ator (Com-Mus) - Ricky Gervais, GHOST TOWN
Ator Coadj. - Michael Shannon, REVOLUTIONARY ROAD.
Atriz Coadj. - Rosemarie DeWitt, RACHEL GETTING MARRIED.
Foreign-language film, “Gomorra”
Animated or mixed-media film, “WALL-E”
Documentary, “Anita O’Day: The Life of a Jazz Singer” and “Man on Wire”
Original screenplay, Thomas McCarthy, “The Visitor”
Adapted screenplay, Peter Morgan, “Frost/Nixon”
Original score, by A.R.Rahman, “Slumdog Millionaire”
Original song, “Another Way to Die” from “Quantum of Solace”
Cinematography, Mandy Walker, “Australia”
Visual effects, Chris Godfrey, James E. Price and Diana Giorgiutti, “Australia”
Editing, Dan Lebental, “Iron Man”
Sound (editing and mixing), Richard King, “The Dark Knight”
Art direction and production design, Catherine Martin, Ian Gracie, Karen Murphy and Beverly Dunn, “Australia”
Costume design, Michael O’Connor, “The Duchess”
FILME (Drama) - SLUMDOG MILLIONAIRE
Diretor - Danny Boyle, SLUMDOG MILLIONAIRE
Atriz (Drama) - Angelina Jolie, CHANGELING
Ator (Drama) - Richard Jenkins, THE VISITOR
FILME (Com-Mus) - Happy. Go. Lucky
Atriz (Com-Mus) - Sally Hawkins, HAPPY. GO. LUCKY
Ator (Com-Mus) - Ricky Gervais, GHOST TOWN
Ator Coadj. - Michael Shannon, REVOLUTIONARY ROAD.
Atriz Coadj. - Rosemarie DeWitt, RACHEL GETTING MARRIED.
Foreign-language film, “Gomorra”
Animated or mixed-media film, “WALL-E”
Documentary, “Anita O’Day: The Life of a Jazz Singer” and “Man on Wire”
Original screenplay, Thomas McCarthy, “The Visitor”
Adapted screenplay, Peter Morgan, “Frost/Nixon”
Original score, by A.R.Rahman, “Slumdog Millionaire”
Original song, “Another Way to Die” from “Quantum of Solace”
Cinematography, Mandy Walker, “Australia”
Visual effects, Chris Godfrey, James E. Price and Diana Giorgiutti, “Australia”
Editing, Dan Lebental, “Iron Man”
Sound (editing and mixing), Richard King, “The Dark Knight”
Art direction and production design, Catherine Martin, Ian Gracie, Karen Murphy and Beverly Dunn, “Australia”
Costume design, Michael O’Connor, “The Duchess”
Re: Calendário de prémios
Houston Film Critics Awards 2008
BEST PICTURE: THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
BEST DIRECTOR: DANNY BOYLE, SLUMDOG MILLIONAIRE.
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE: SEAN PENN, MILK
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE: ANNE HATHAWAY, RACHEL GETTING MARRIED
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: HEATH LEDGER, THE DARK KNIGHT
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: VIOLA DAVIS, DOUBT
BEST ENSEMBLE CAST: DOUBT
BEST SCREENPLAY: SIMON BEAUFOY, SLUMDOG MILLIONAIRE
BEST ANIMATED FILM: WALL-E
BEST CINEMATOGRAPHY: CLAUDIO MIRANDA, THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
BEST DOCUMENTARY FEATURE: MAN ON WIRE
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: MONGOL
BEST ORIGINAL SCORE: MIRACLE AT ST. ANNA BY TERENCE BLANCHARD
BEST ORIGINAL SONG: DOWN TO EARTH FROM WALL-E
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN CINEMA: ANDREA GROVER AND THE AURORA PICTURE SHOW
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN FILM PROGRAMMING: MARIAN LUNTZ AND THE MUSEUM OF FINE ARTS HOUSTON’S FILM DEPARTMENT
BEST PICTURE: THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
BEST DIRECTOR: DANNY BOYLE, SLUMDOG MILLIONAIRE.
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE: SEAN PENN, MILK
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE: ANNE HATHAWAY, RACHEL GETTING MARRIED
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: HEATH LEDGER, THE DARK KNIGHT
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: VIOLA DAVIS, DOUBT
BEST ENSEMBLE CAST: DOUBT
BEST SCREENPLAY: SIMON BEAUFOY, SLUMDOG MILLIONAIRE
BEST ANIMATED FILM: WALL-E
BEST CINEMATOGRAPHY: CLAUDIO MIRANDA, THE CURIOUS CASE OF BENJAMIN BUTTON
BEST DOCUMENTARY FEATURE: MAN ON WIRE
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM: MONGOL
BEST ORIGINAL SCORE: MIRACLE AT ST. ANNA BY TERENCE BLANCHARD
BEST ORIGINAL SONG: DOWN TO EARTH FROM WALL-E
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN CINEMA: ANDREA GROVER AND THE AURORA PICTURE SHOW
OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN FILM PROGRAMMING: MARIAN LUNTZ AND THE MUSEUM OF FINE ARTS HOUSTON’S FILM DEPARTMENT
Re: Calendário de prémios
Toronto Film Critics Announce Winners
BEST PICTURE
“Wendy and Lucy” (Mongrel Media)
Runners-up:
“Rachel Getting Married” (Mongrel Media)
“WALL*E” (Disney/Pixar)
BEST PERFORMANCE, MALE
Mickey Rourke, “The Wrestler” (Alliance)
Runners-up:
Sean Penn, “Milk” (Alliance)
Jean-Claude Van Damme, “JCVD” (Peace Arch)
BEST PERFORMANCE, FEMALE
Michelle Williams, “Wendy and Lucy”
Runners-up:
Anne Hathaway, “Rachel Getting Married”
Meryl Streep, “Doubt” (Maple)
BEST SUPPORTING PERFORMANCE, MALE
Heath Ledger, “The Dark Knight” (Warner Bros)
Runners-up:
Josh Brolin, “Milk”
Robert Downey, Jr, “Tropic Thunder” (Paramount)
Philip Seymour Hoffman, “Doubt”
BEST SUPPORTING PERFORMANCE, FEMALE
Rosemarie DeWitt, “Rachel Getting Married”
Runners-up:
Penelope Cruz, “Vicky Cristina Barcelona” (Fox Searchlight)
Viola Davis, “Doubt”
BEST DIRECTOR
Jonathan Demme, “Rachel Getting Married”
Runners-up:
Danny Boyle, “Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight)
Andrew Stanton, “WALL*E”
BEST SCREENPLAY
Jenny Lumet, “Rachel Getting Married”
Runners-up:
John Patrick Shanley, “Doubt” (Maple)
Peter Morgan, “Frost/Nixon” (Universal)
BEST FIRST FEATURE
“Ballast”, directed by Lance Hammer (KinoSmith)
Runners-up:
“The Band’s Visit”, directed by Eran Kolirin (Mongrel Media)
“Frozen River”, directed by Courtney Hunt (Mongrel Media)
BEST ANIMATED FEATURE
“WALL*E” (Disney/Pixar)
Runners-up:
“Kung-Fu Panda” (DreamWorks Animaton)
“Persepolis” (Mongrel Media)
“Waltz with Bashir” (E1 Films)
BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
“Let the Right One In” (Mongrel Media)
Runners-up:
“The Class” (Mongrel Media)
“I’ve Loved You So Long” (Mongrel Media)
“A Christmas Tale” (E1)
BEST DOCUMENTARY FEATURE
“Man on Wire” (Mongrel Media)
Runners-up:
“Standard Operating Procedure” (Mongrel Media)
“Up the Yangtze” (KinoSmith/NFB)
BEST PICTURE
“Wendy and Lucy” (Mongrel Media)
Runners-up:
“Rachel Getting Married” (Mongrel Media)
“WALL*E” (Disney/Pixar)
BEST PERFORMANCE, MALE
Mickey Rourke, “The Wrestler” (Alliance)
Runners-up:
Sean Penn, “Milk” (Alliance)
Jean-Claude Van Damme, “JCVD” (Peace Arch)
BEST PERFORMANCE, FEMALE
Michelle Williams, “Wendy and Lucy”
Runners-up:
Anne Hathaway, “Rachel Getting Married”
Meryl Streep, “Doubt” (Maple)
BEST SUPPORTING PERFORMANCE, MALE
Heath Ledger, “The Dark Knight” (Warner Bros)
Runners-up:
Josh Brolin, “Milk”
Robert Downey, Jr, “Tropic Thunder” (Paramount)
Philip Seymour Hoffman, “Doubt”
BEST SUPPORTING PERFORMANCE, FEMALE
Rosemarie DeWitt, “Rachel Getting Married”
Runners-up:
Penelope Cruz, “Vicky Cristina Barcelona” (Fox Searchlight)
Viola Davis, “Doubt”
BEST DIRECTOR
Jonathan Demme, “Rachel Getting Married”
Runners-up:
Danny Boyle, “Slumdog Millionaire” (Fox Searchlight)
Andrew Stanton, “WALL*E”
BEST SCREENPLAY
Jenny Lumet, “Rachel Getting Married”
Runners-up:
John Patrick Shanley, “Doubt” (Maple)
Peter Morgan, “Frost/Nixon” (Universal)
BEST FIRST FEATURE
“Ballast”, directed by Lance Hammer (KinoSmith)
Runners-up:
“The Band’s Visit”, directed by Eran Kolirin (Mongrel Media)
“Frozen River”, directed by Courtney Hunt (Mongrel Media)
BEST ANIMATED FEATURE
“WALL*E” (Disney/Pixar)
Runners-up:
“Kung-Fu Panda” (DreamWorks Animaton)
“Persepolis” (Mongrel Media)
“Waltz with Bashir” (E1 Films)
BEST FOREIGN-LANGUAGE FILM
“Let the Right One In” (Mongrel Media)
Runners-up:
“The Class” (Mongrel Media)
“I’ve Loved You So Long” (Mongrel Media)
“A Christmas Tale” (E1)
BEST DOCUMENTARY FEATURE
“Man on Wire” (Mongrel Media)
Runners-up:
“Standard Operating Procedure” (Mongrel Media)
“Up the Yangtze” (KinoSmith/NFB)
Página 1 de 6 • 1, 2, 3, 4, 5, 6
Permissões neste sub-fórum
Não podes responder a tópicos
|
|
Qua 25 Jul 2018, 06:38 por Spideralho
» Best Movies 1940-1949
Qui 30 Out 2014, 09:17 por Mil
» Best Movies 1930-1939
Qui 30 Out 2014, 09:11 por Mil
» Best Movies 1920-1929
Qui 30 Out 2014, 08:14 por Mil
» Football Legends 1990-20??
Qua 23 Abr 2014, 03:53 por Ticius
» Night Dreaming
Seg 03 Fev 2014, 09:33 por Mil
» Nibiru - Planet X
Qui 30 Jan 2014, 12:45 por Lex
» Call of Duty: Black Ops (2010)
Qui 30 Jan 2014, 11:48 por Mil
» A Bola .
Qui 30 Jan 2014, 11:09 por Bloomer